sobota 13. októbra 2012

Toulcův dvůr, 30. 09. 2012 :-)


O Vegetariánsko-vegánskom dni v Prahe som sa dozvedela zo stránky soucitně.cz na FB. Neváhala som ani chvíľu a začala zisťovať bližšie informácie. Pani alebo slečna PhDr. Tereza Vandrovcová ma uistila, že tento deň sa bude niesť aj v duchu pre vegánov. Poradila mi spoj autobusu a nejaké drobnosti.


Pôvodne som chcela ísť na otočku, ale nakoniec som si uvedomila, že stráviť celý víkend v Prahe môže byť len fajn :) Začala som zháňať ubytovanie a čo som prvé vygúglila, to sme aj mali, a že sme boli teda spokojné! Ale o tom v ďaľšom príspevku o Prahe ;-)


Čo ma najviac dostalo je, že tento statok sa nachádza priamo v Prahe (nie v centre mesta) na sídlisku. Pri prezeraní fotografií som ešte stále v nemom úžase.
Prvá fotografia na tejto koláži je pohľad, keď sme vystúpili z autobusu a nad nami je už spomínané sídlisko.


Budova a areál sú v majetku Hlavného mesta Praha. Mesto ich poskytlo neziskovej organizácii pre Stredisko ekologickej výchovy. Znie to výborne, však? Máme niečo také aj v Bratislave? :(
V areáli sa nachádza Hostel, Infocentrum, Rodinné centrum, Ekoporadňa, Jedáleň...
...Bioobchod a Obchod na dvorečku. Mi bolo aj ľúto, že tieto dva obchodíky boli zatvorené.

A čo je úplne skvelé, že Toulcův dvůr má aj Materskú školu Semínko, založenú v roku 2003. Začínali s 2-omi triedami, dnes majú triedy štyri :-)
Čas obeda, dopriali sme si, a keďže sme mali veľké oči, kofty sme si zabalili na cestu do vlaku. Ponuka bola výborná: dusená ryža s ľanovými semienkami a zelenina Sabdží, cviklová kofta, kapustová kofta, vyprážaná tekvica, vyprážaný zemiak, zeleninový špíz, Samosa, zo sladkého karobovú guličku a mliečnu kokosovú. Len guličky neboli vhodné pre vegánov, ostatné áno. Všetkým nám chutilo. Pokrmy pochádzali z reštaurácie Govinda.


V sále boli pripravené rôzne organizácie "bojujúce" proti zabíjaniu a konzumícii zvierat, ktoré ponúkali aj literatúru, odznaky s danou témou, samolepky,... Ponúkali aj literatúru, pripravené boli prednášky, príjemná hudba :)
Pre návštevníkov boli pripravené nádoby na separovaný zber s podrobným nápisom čo kde...
Na základe vyrobenia vlastnou hnacou či šľapacou silou ;-) bolo možné si "vyrobiť" smoothie.
Na statku žijú aj domáce zvieratká. Veľmi dávno som nevidela takéto krásne až nádherné húsky!
Veľmi sa mi páčil rozpis kŕmenia králikov, čo ktorý môže a koľko :)
Kravičky a kozénky som nevidela (fotografie mám od Kristínky)... Dokonca ani koňa som nestretla, dievčatá áno :)
V zadnej časti sa nachádza aj záhradka s bylinkami a zeleninou. V lese je náučný chodník.
A takto vyzerá Toulcův dvůr zboku.
Deti aj návštevníkov učia triediť kompost :)
Vyučovanie v prírode :)
A úplná pohoda - relax :)


Ak budete v Prahe, doporučujem Toulcův dvůr neobísť a navštíviť ho a určite načerpáte veľa pozitívnej energie ako aj my.


Na akcii som si kúpila túto knihu raw receptov :)


A túto knihu som kúpila Terke už k meninám ;)


Budúci rok bude 10. ročník vegetariánsko-vegánskeho dňa a ja sa veľmi teším už teraz :-)O tomto statku sa podrobnejšie môžete dozvedieť na ich stránke http://www.toulcuvdvur.cz/  :-)4 komentáre:

 1. Zuzka, velmi pekna a poucna akcia, to by mali zaradit do vychovno vzdelavacieho programu skol :-) nie len zdrave jedlo, ale aj recyklacia odpadu, pacia sa mi vsetky napady,ktore ste videli a veru, pochutnala by som si tiez :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Táni, áno, krásne tam bolo. Hoci v nedeľu malo byť aj chladnejšie, bolo oveľa teplejšie ako deň predtým, takže aj počasie nám prialo. Škoda, že som nefotila aj v interiéri (môj fotoaparát "nestíha"), bolo sa na čo pozerať. Je to skvelé, že ľudia robia tak záslužnú prácu :-)))

   Odstrániť
 2. Zuzi ty si taká cestovateľka, škoda že mám doma malé mimi, hneď by som s tebou na taký výlet išla :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Biba, ďakujem :) O rok bude malé mimi väčšie mimi, tak pôjdete spolu ;-)

   Odstrániť